Každý dotek s míčem... stojí za to.

24. května 2013 v 16:05 | Maya |  Deníček
Co je to fotbal?
Není to jen hra, ve které běhají šílenci a snaží se někam trefit kulatý nesmysl...
Fotbal spojuje lidi na celém světě...
Díky němu zapomeneš na to, co tě teď trápí...
Sleduješ jenom hru...
Žiješ pro danou chvilku a daný moment...
Pro někoho nesmysl, pro toho, jenž to vyzkoušel a prošel tím mnohdy srdeční záležitost...
Někteří z nás by hráli, i kdyby měli být brzy na vozíku...
A jiní nevěřícně kroutili hlavou...
Fotbal dokáže víc, než by mnoho lidí řeklo...
Lidé, kteří se neznají a nemají společný jazyk, přes něj naváží přátelství...
A mnohdy je to jediný věc, která dokáže spojit nespočet lidí...
Každý dotek s míčem... Stojí za to!!

Už jako malá desetiletá holka jsem fotbal milovala. Ano, právě v 10 letech jsem s fotbalem začala. S tehdy nejlepší kamarádkou jsme chodili na tréninky, fandit na zápasy, jen tak si s klukama kopat na hřiště. Kluci nás ale přemluvili, aby jsme fotbal začali doopravdy hrát, hrávat zápasy, abysme se staly součástí týmu. První zápas - modrý dres, číslo 12. Remizovali jsme 2:2. Dál se nám ale nedařilo. Prohra 16:0, 22:0, 7:1 nebylo nic neobvyklého. Ale přesto jsme se radovali z každého odehraného zápasu. Z každého střeleného gólu jsme měli obrovskou radost. Nebylo pro nás důležité vyhrát, ale zahrát si... Skončili jsme poslední, ale nám to nevadilo.

Po půl roce za přípravku následovala několikaletá pauza. Neměl nás kdo trénovat, tak se kluci "rozutekli" do týmů v okolí. Asi 4 roky jsem nehrála. Nejdřív mi fotbal chyběl, a hlavně ty zážitky z tréninků a zápasů. Můj míč, přezdívaný zlatá hvězda (má na sobě nápis "gold star" :D) se 4 roky válel zaprášený ve skříni.

Pak ale kluky napadlo, že bysme se mohli dát zase dohromady. Spousta kluků s tím souhlasilo, a tak jsme mohli zase založit tým. Úžasný pocit - stát po letech na hřišti v dresu a kopačkách... Moc mi to chybělo.
První zápas - přátelák - jsme vyhráli 12:2. Miluji to - radovat se z výhry a vědět, že jste součástí týmu. Ne všechny zápasy jsme vyhráli, ale snažili jsme se a "dali jsme do toho srdíčko". Většinu svého volného času jsme trávili na hřišti. Po cestě do školy jsme si kopali s kameny, fotbal byl všude kolem nás.

Posledních 10 minut před koncem. Prohráváme 2:1. Celý zápas běháme a snažíme se, nic nedáváme soupeři zadarmo. Já jsem jako náhradník spolu s několika dalšími spoluhráči na střídačce. Fandíme našemu týmu a věříme, že máme šanci alespoň dorovnat. 8 minut před koncem. Dorovnáváme na 2:2. Můj brácha střídá - jde na hřiště. "To dáme! V posledních minutách dáme gól. O co?" říkám mu. 2 minuty před koncem. Góóól!! Na střídačkách skáčeme radostí. "My to dáme! My vyhrajem!" Vteřiny ubíhaly. Nedáváme soupeři šanci dorovnat. 70. - poslední minuta. A opět je míč v soupeřově brance. "Góóól!!!" Neskutečná radost. Slyšíme, že i diváci - fanoušci se radují z vítězství. Rozhodčí píská konec a my spokojení odcházíme do šaten, kde zpíváme naši "hymnu"..

♫ "Nedaleko od Slavkova,
je vesnice fotbalová.
Slavné mužstvo má,
Manchesteru se podobá....." ♪

Už jen 3 zápasy a... konec. Všechno toto skončí. Už nemůžu hrát. Je mi 15 - poslední možný věk, pro žáky. Dorost (od 15) tady není a kdyby byl, za dorost už nesmí hrát holky společně s klukama. A za holčičí tým hrát nechci. Už by to nebylo ono.

Nedám to.. Bojím se, že budu brečet :D. Já nechci končit. Všechno toto.. mi bude hrozně moc chybět. A i kdybych mohla chodit na tréninky.. a fandit na zápasy... Už to nebude nikdy jako dřív.

Ale co se dá dělat. Život jde dál. Něco končí, něco jiného začíná...